Choď na obsah Choď na menu
 


Orgazmus

lahsie-dosiahnutie-orgazmu.jpg

Orgazmus je výsledkom fáze plató (plateau) sexuálneho reakčného cyklu, zdieľaný oboma pohlaviami. Orgazmus sa vyznačuje intenzívnou fyzickou rozkošou, kontrolovanou autonómnym nervovým systémom. Je sprevádzaný rýchlymi cyklami svalových kontrakcii (vzťahy) v dolných pánvových svaloch, ktoré obklopujú primárne pohlavné orgány a anus (ritný otvor). Orgazmy u mužov i žien sú často spojené s inými mimovoľnými reakciami, napr. so svalovými kŕčmi v iných častiach tela a s vydávaním zvukov. Orgazmus tiež z pravidla sprevádza euforické vnímanie.

Obrázok

Následne orgazmus obvykle spôsobuje znateľnú únavu a muži i ženy si po ňom potrebujú odpočinúť. To sa obvykle pripisuje uvolneniu prolaktínu. Prolaktín je typickou odozvou endokrinného systému pri depresívnej nálade alebo podráždení. Príčinou tiež môže byť potreba krátkeho odpočinku po intenzívnej fyzickej aktivite.

Prebiehajúci výskum v lekárskom univerzitnom centre v Gronigene (Holandsko), skúma, čo sa deje v mozgu žien a mužov behom orgazmu. Používané techniky zahrňujú pozitronovú emisnú tomografiu (PET) a magnetickú rezonanciu (MR). Ženské i mužské mozgy sa v priebehu orgazmu chovajú takmer rovnako. Skenovanie mozgov ukázalo, že rozsiahlé oblasti mozgovej kôry behom orgazmu dočasne utĺmia svoju aktivitu.Zo stoporivého orgánu

Orgazmu sa dosiahne priamou stimuláciou penisu alebo klitorisu. Táto stimulácia môže byť zapríčinená pohlavným stykom, ručnou masturbáciou, orálnym sexom alebo vibrátorom. Akákoľvek stimulácia penisu alebo klitorisu môže nakonec vyvrcholiť orgazmom. Orgazmu je možné tiež dosiahnúť stimuláciou iných erotogénnych zón, bez fyzickej stimulácie pomocou psychického vzrušenia alebo pri polucii alebo “mokrom sne”.

 

Zacvičte si k orgazmu ... jedinečná cvičebná pomôcka neuveriteľné sexuálne zážitky.

 

femmpassion2_sk.jpg


Niekoľkonásobné orgazmy

V niektorých prípadoch ženy nemajú obdobie útlmu (refractory period) alebo ho majú len veľmi krátko a preto môžu zažiť druhý orgazmus rýchlo po prvom. Niektoré ženy môžu prežiť i ďalšie následujúce orgazmy. Nazývajú sa niekoľkonásobné orgazmy. Po prvom orgazme môžu byť následujúce orgazmy silnejšie alebo príjemnejšie. Výskumy ukazujú, že asi 13% žien zažilo niekoľkonásobné orgazmy. Ešte väčšie množstvo žien toho môže dosiahnúť pomocou správnej stimulácie (ako napríklad pomocou vibrátora) a v správnom rozpoložení. Klitoris a bradavky niektorých žien sú ale po vyvrcholení veľmi citlivé a ich následná stimulácia môže byť bolestivá. Rýchle a hlboké dýchanie môže pomôcť uvolniť toto napätie. Existujú bulvárne správy o ženách majúcich príliš mnoho orgazmov a tiež tvrdenia, že jedna mladá Britka ich má neustále behom dňa, kedykoľvek pocíti sebamenšie vibrácie.

 

andrimax-1_sk.jpgJe možné mať orgazmus bez ejakulácie (suchý orgazmus) alebo ejakulovať bez dosiahnutia orgazmu. Niektorí muži tvrdia, že mali niekoľkonásobné po sebe idúce orgazmy, obzvlášť bez ejakulácie. Muži, ktorí prržívajú suché orgazmy, môžu často vyvolať niekoľkonásobné orgazmy, lebo potreba oddychu (obdobie útlmu) je menšia. Niektorí muži sú schopní masturbovať po celé hodiny bez prestávky a dosiahnúť pri tom mnohých orgazmov. V poslednej dobe mnoho knih popisuje najrôznejšie techniky ako dosiahnúť niekoľkonásobných orgazmov. Väčšina viac-orgazmických mužov (a ich partnerov) popisuje, že zadržovanie ejakulácie vyvolává omnoho silnejší po-orgazmický stav.

Jednou technikou je zastavenie ejakulácie zatlačením na hrádzu (perineum) asi uprostred medzi mieškom a ritným otvorom tesne pred ejakuláciou. Táto technika však môže viesť k spätnej ejakulácii, tj. k presmerovaniu semena do močového mechúra namiesto do močovej trubice. Môže tiež spôsobiť dlhodobé poškodenie vzniknuté tlakom na nervy a krvné cievy v oblasti hrádze. Muži, ktorí prešli operáciou prostaty alebo močového mechúra z nejakého dôvodu môžu tiež zažívať suché orgazmy spôsobené spätnou ejakuláciou.

Iné techniky sú obdobné k tým popisovaným viac-orgazmickými ženami, ktoré uvádzajú, že sa musis uvolniť, aby dosiahli niekoľkonásobných orgazmov. Tieto techniky zahrňujú skôr mentálnu a fyzickú kontrolu nad pre-ejakulatívnymi vzťahmi ciev a výronmi ako ejakulatívnymi vzťahmi alebo násilné zadržanie ako v predošlej technike. Sexuálna energia, aj keď je koncetrovaná v pohlavných orgánoch môže byť rozvedená po celom tele. Neoficiálne sa hovorí, že úspešné prevedenie týchto metód môže spôsobiť následné alebo niekoľkonásobné orgazmy „po celom tele“. Jemná stimulácia prostaty, semenných vačkov a chámovodu vyvoláva erogenný pôžitok, ktorý u niektorých mužov vrcholí intenzívnym orgazmom. O umelom penise (Anerose) sa tvrdí, že stimuluje prostatu a pomáha mužom dosiahnúť týchto druhov orgazmov.

Mnoho mužov, ktorí začali masturbovať alebo inak sexuálne žiť pred začiatkom puberty popisujú, že sú schopní dosiahnúť niekoľkonásobných ne-ejakulatívnych orzgazmov. Mladí chlapci sú schopní dosiahnúť niekoľkonásobných orgazmov, lebo u nich nedochádza k období útlmu pokiaľ nedosiahnú prvej ejakulácie. U dievčat je to možné stále a to i po začiatku puberty. U mužov sa táto schopnosť väčšinou vytráca s ich prvou ejakuláciou. Niektoré správy naznačujú, že orgazmy prepubertálnych chlapcov sú kvalitativne podobné „normálnemu“ ženskému prežívaniu orgazmu, čo poukazuje na to, že hormonálne zmeny behom puberty majú veľký vplyv na charakter mužského orgazmu.

magnetifico-zeny.jpg


Internetové klebety a niekoľko vedeckých štúdií poukazujú na hormón prolaktín ako pravdepodobný zdroj mužského obdobia útlmu. Z tohoto dôvodu sa vytvoril experimentálny záujem v používaní liekov, ktoré prolaktín inhibujú (napr. Dostinex; tiež známý ako Cabeser alebo Cabergoline). Neoficiálne zvesti poukazujú na to, že Dostinex je schopný úplne potlačiť obdobie útlmu a umožňuje mužom zažiť rýchlo po sebe idúce niekoľkonásobné ejakulatívne orgazmy. Aspoň jedna vedecká štúdia tieto názory podporuje. Dostinex je liek ovplyvňujúcí hormony a má veľa potenciálnych vedľajších účinkov. Jedným z možných dôvodov je zvýšené uvolňovanie hormónu oxitocínu. Ďalej sa predpokladá, že množstvo vyprodukovaného oxytocínu môže ovplyvňovať dĺžku obdobia útlmu.

Vedecké štúdium, ktoré úspešne zdokumentovalo prirodzené, plne ejakulatívné, niekoľkonásobné orgazmy u dospelého muža, bolo urobené v Rutgers University v roku 1995. Behom štúdia došlo k šiestim plne ejakulatívnym orgazmom v priebehu 36 minút a to bez pozorovateľného obdobia útlmu. Tiež sa hovorí, že v niektorých prípadoch je možné skrátiť obdobie útlmu alebo ho úplne potlačiť v priebehu puberty a to až do dospelosti. Neskôr, P. Haake et al. pozoroval jedného muža dosiahúť niekoľkonásobných orgazmov bez vyvolania zvýšenej produkcie prolaktínu.
 

Spontánny orgazmus

Orgazmus môže byť spontánny, bez akejkoľvek priamej stimulácie. Mnoho ľudí toto označuje trapným, ale príjemným zážitkom. Niekedy k orgazmu môže dôjsť behom sexuálnych snov.

Prvý orgazmus tohoto typu bol nahlásený medzi ľuďmi s poraneným chrbtom. Aj keď poškodenie chrbta a miechy často vedie ku strate určitého vnímania a k pozmeneniu sebavnímania, taký človek neprichádza o sexuálne pocity ako je sexuálne vzrušenie a erotické túžby. Tak sú niektorí jedinci schopní dosiahnúť orgazmu obyčajnou mentálnou stimuláciou. Niektoré aktivity (mimo tej sexuálnej) môžu vyvolať spontánny orgazmus. Najlepším príkladom je uvoľnenie tenzie, ktorá zahrňuje ľahkú pohlavnú stimuláciu – napr. trenie pohlavných orgánov o sedadlo bicykla za jazdy, cvičenie, pri ktorom je stiahnuté pánvové svalstvo.

Bolo tiež objavené, že niektoré anti-depresívne lieky môžu vyvolať spontánne vyvrcholenie ako vedľajší účinok. Nie je však isté, koľko pacientov, ktorí tieto lieky používali, zažili spontánny orgazmus, lebo väčšina z nich o tom nechce hovoriť.

 Z prostatickej štruktúry

Niektorí ľudia sú schopní dosiahúť orgazmu pomocou stimulácie prostatickej štruktúry. U mužov to je prostata, u žien sú to Skeneho žľazy. Umiestnenie Skeneho žliaz je často známe ako g-bod alebo Gräfenbergov bod. Takou stimuláciou môže byť: pohlavný styk, prstovanie alebo použitie vibrátora.

Orgazmy tohoto typu môžu spôsobiť ako mužskú tak ženskú ejakuláciu. Pri dostatočnej stimulácii môže dôjsť k „dojeniu“ (milking) prostatickej štruktúry. Pokiaľ sa zároveň nestimuluje penis alebo klitoris, takáto stimulácia môže vyustiť v ejakuláciu bez orgazmu. Niektorí muži popisujú, že ich ejakulácia je silnejšia pokiaľ je stimulácia prostaty kombinovaná so stimuláciou penisu.

 

headerpsd-lovely.jpg


Citované z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Orgasmus“