Choď na obsah Choď na menu
 


4 rady proti slabej erekcii

co-robit-ked-je-erekcia.jpgDosiahnutie erekcie si vyžaduje presnú následnosť krokov vo Vašom tele. Spúšťací a udržiavací mechanizmus erekcie zahŕňa: nervové impulzy v mozgu, mieche, v oblasti penisu a následnú odozvu vo svaloch, vláknitých tkanivách, žilách, tepnách a v okolí komôr penisu. K poruchám erekcie dochádza, keď sa niektorý z krokov naruší.

article preview

Ako dochádza k erekcii

Dosiahnutie erekcie si vyžaduje presnú následnosť krokov vo Vašom tele. Spúšťací a udržiavací mechanizmus erekcie zahŕňa: nervové impulzy v mozgu, mieche, v oblasti penisu a následnú odozvu vo svaloch, vláknitých tkanivách, žilách, tepnách a v okolí komôr penisu. K poruchám erekcie dochádza, keď sa niektorý z krokov naruší.

V penise sa nachádzajú dve komory (corpora cavernosa), ktoré prechádzajú celou dĺžkou orgánu. Komory sú vyplnené špongiovitým tkanivom a obalené membránou (tunica albuginea). V špongiovitom tkanive sa nachádzajú hladké svaly, vláknité tkanivá, výplňové priestory, žily a tepny. Urethra – trubica pre vývod moču a ejakulátu – je uložená pod dvoma komorami a je obklopená špongiovitým telieskom (corpus spongiosum).


Mechanizmus erekcie sa spúšťa hmatovou alebo psychickou stimuláciou, prípadne oboma súčasne. Impulzy z mozgu a lokálnych nervov vyvolajú uvoľnenie svalov v komorách penisu, čím umožnia krvi preniknúť tepnami  do komôr a vyplniť výplňové priestory. Krv v komorách vytvorí tlak a penis sa začne zväčšovať.

Dostatočné prekrvenie penisu vyvoláva jeho stoporenie – erekciu. Membrána pomáha zadržať krv v komorách penisu, čím zabezpečí udržanie erekcie počas pohlavného styku.

Po skončení pôsobenia stimulov alebo po sexuálnom vyvrcholení sa kontrakciou svalov v penise zastaví prítok krvi. Otvoria sa výtokové kanáliky a krv začne z penisu odtekať žilami. Ide o spätný chod mechanizmu erekcie, kedy penis klesá a zmenšuje sa.

 

Príznaky porúch erekcie

V dnešnej hektickej dobe majú problémy s erekciou čoraz mladší muži. Rastie percento mužov, ktorých problémy s erekciou sú psychosomatického pôvodu – stres v práci, napätie, pocit úzkosti, depresie, celková únava, strach zo sexuálneho zlyhania. K poruchám erekcie výrazne prispieva aj zlá životospráva a nezdravý životný štýl.

Ak sa u Vás prejavil jeden z týchto symptómov, trpíte poruchami erekcie:

  • Nedokážete vyvolať spontánnu erekciu
  • Neviete dosiahnuť dostatočne tvrdú erekciu pre uspokojivý pohlavný styk
  • Nie ste schopný udržať erekciu

Kľúčom k znovu získaniu schopnosti dosiahnuť spontánnu erekciu je zistiť a odstrániť príčinu problému a obnoviť tak spúšťací a udržiavací mechanizmus erekcie.

produkty-pre-muzov.jpg

Príčiny problémov s erekciou

K poruchám erekcie dochádza vtedy, keď nedôjde k dostatočnému prekrveniu penisu, čo znamená že sa narušil jeden z krokov spúšťacieho alebo udržiavacieho mechanizmu erekcie.

Porucha erekcie (erektilná dysfunkcia) je úplná alebo čiastočná neschopnosť dosiahnuť erekciu alebo neschopnosť udržať erekciu dostatočne dlho pre uspokojivý pohlavný styk.

Náchylnosť na poruchy erekcie sa zvyšuje s vekom. Poruchami erekcie trpí asi 5% mužov starších ako 40 rokov a 15-25% mužov starších ako 65 rokov.

Medzi najčastejšie príčiny porúch erekcie patria:


Psychologické faktory

Experti na poruchy erekcie tvrdia, že až u 20% pacientov je porucha erekcie vyvolaná psychologickými faktormi ako stres, úzkosť, pocit viny, depresia, nízke sebavedomie a strach zo sexuálneho zlyhania.

Prvé sexuálne zlyhanie môže byť spôsobené náporom v práci a následným stresom. Z fyziologického hľadiska, pre dosiahnutie erekcie sa svaly v penise musia uvoľniť, aby umožnili prúdenie krvi do penisu. Ak je muž pod stresom, svaly sa neuvoľnia a erekciu nedosiahne.

K stresu v práci potom pribudne aj strach z opätovného sexuálneho zlyhania. S takto kumulujúcim sa stresom a strachom je dosiahnutie spontánnej erekcie takmer nemožné.


Užívanie niektorých liekov

Mnohé bežné lieky môžu ako svoj nežiaduci účinok vyvolať poruchy erekcie. Ide najmä o lieky na krvný tlak, antihistaminiká (proti alergiám), antidepresíva, lieky na upokojenie, lieky na potlačenie chuti do jedla a lieky s látkou cimetidín (na žalúdočné vredy).


Fajčenie, nadváha a nedostatok pohybu

Životný štýl, ktorý prispieva k vzniku ochorení srdca a cievnych problémov zvyšuje tiež riziko porúch erekcie. Fajčenie, nadváha a vyhýbanie sa cvičeniu a fyzickej námahe sú tiež možnými príčinami porúch erekcie. Konkrétne fajčenie ovplyvňuje prietok krvi v žilách a tepnách a vyvoláva hormonálne anomálie ako nedostatok testosterónu.


Operácia alebo úraz

Poruchy erekcie môžu byť sprievodným javom operácie alebo úrazu penisu, chrbtice, prostaty, močového mechúra a panvy. Operáciou alebo úrazom môže dôjsť k poškodeniu nervov, hladkých svalov, tepien alebo vláknitého tkaniva penisových komôr. Najvyššie riziko vzniku porúch erekcie hrozí pri radikálnej operácii prostaty alebo močového mechúra.


Iné ochorenie

Problémy s erekciou môže spôsobiť každé ochorenie alebo stav, pri ktorom dôjde k porušeniu nervov v penise alebo k zhoršeniu prietoku krvi v penise. K poškodeniu nervov, tepien, hladkých svalov a vláknitých tkanív často dochádza v dôsledku ochorení ako cukrovka (diabetes), ochorenia obličiek, chronický alkoholizmus, skleróza multiplex, artérioskleróza (kôrnatenie tepien), cievne a neurologické ochorenia.

 

Ako predchádzať „výpadkom“ erekcie?

 

1, Obmedzením stresu na čo najmenšiu mieru.

2, Životosprávou. Zaradiť do svojho programu pravidelne cvičenie alebo behanie. Upraviť jedálniček, obmedziť mastné jedlá, tuky, pridať jedlá bohaté na mastné kyseliny /Omega3Epa/.

3, Začnite sa otužovať, pridajte dýchacie cvičenia.

4, Užívaním výživových doplnkov na prírodnej báze, bohatých na bylinné afrodiziakálne zložky napr. Andrimax, Crilex, MACA a pod.

crilex2_sk.jpg