Choď na obsah Choď na menu
 


Hormóny (androgény)

Pre muža sú dôležité prakticky od začiatku jeho existencie, pretože už vo vývoji v tehotenstve (matky) androgény určujú vývoj pohlavných orgánov tak, aby sa vyvinuli semenné miešky (semenníky)a penis. Nedostatočný vývoj androgénov u malých chlapcov môže mať za následok vznik rôznych deformácií pohlavného údu.

 

I v ďalších mesiacoch sú androgény pre muža veľmi dôležité. Bez androgénov by muži nemali hlboký hlas, chlpatú hruď a svaly na tele. V partnerskom živote by boli nepoužiteľní, pretože by im chýbala chuť na sex a nedochádzalo by u nich k erekcii.

 

Obrázok

Androgény tiež ovplyvňujú rast, kvalitu kostí, pamäť, ukladanie tuku na bruchu, tvorbu červených krviniek a ďalšie procesy v organizme. Najznámejším zastupiteľom androgénov je testosterón. Tvorba androgénu neprebieha po celý mužský život rovnako. Prudké zvýšenie tvorby nastáva v puberte, kedy dochádza k formovaniu mužskej postavy, zväčšovaniu penisu, semenných mieškov a sexuálnej túžby.

 

Okolo štyridsiatky dochádza k slabnutiu tvorby androgénov, výrazný pokles je okolo 50 roku života. Muži začínajú priberať na váhe hlavne v oblastiach brucha, sú unavenejší, veľmi často zaspia v kresle u TV a zhoršuje sa im pamäť. V týchto rokoch sa prejavuje andropauza tj. mužom slabne chuť na sex a majú zhoršenú erekciu.

 

Androgény sa v malom množstve tvoria aj u žien. Pochádzajú z vaječníkov, nadobličiek a tuku. Práve tuk môže byť u žien s nadváhou zdrojom značného množstva androgénu, ktorý môže ovplyvňovať napr. rast alebo ochlpenie. Androgény hrajú tiež dôležitú fúlohu v období ovulácie u žien.

banner_muzi_sekce.jpg