Choď na obsah Choď na menu
 


Libido

lahsie-dosiahnutie-orgazmu.jpgLibido sa dá charakterizovať ako sexuálna túžba prejavujúca sa u jednotlivca. Najčastejším sexuálnym problémom je nízke libido, teda nedostatočná sexuálna túžba, ktorá sa prejavuje ako u mužov, tak i u žien, a to z rozličných príčin, ale výnimkou nie je ani rozdielne libido partnerov, ktoré môže komplikovať ich vzťah. 

Medzi fyzické príčiny patria niektoré choroby a liečba, ktorá s nimi súvisí. Ide napríklad o rakovinu a s ňou spojenú chemoterapiu či rádioterapiu. Nízke libido však môžu spôsobiť aj niektoré lieky proti vysokému tlaku, žalúdočným vredom, úzkosti či depresii. Menšiu sexuálnu túžbu môže spôsobovať i klesajúca hladina estrogénu počas menopauzy alebo chirurgické odstránenie vaječníkov, ktoré sú zdrojom estrogénu. U väčšiny žien prináša nápravu hormonálna substitučná liečba, v rámci ktorej prijímajú niektoré ženy v malých dávkach mužský hormón testosterón. Pokles libida môže byť aj symptómom depresie.

Nízke libido sa môže prejaviť u žien najmä v tehotenstve a počas dojčenia. Je to obdobie mnohých fyzických, hormonálnych a emocionálnych zmien v živote ženy, ktoré majú vplyv aj na jej sexualitu. Kým u niektorých žien v tomto období klesne záujem o sex, u iných sa naopak zvýši. Záujem o sex po narodení dieťaťa môže u ženy znižovať i fyzická únava a stres, ktoré toto obdobie sprevádzajú. Nedostatok sexuálnej túžby však môže byť aj dôsledkom psychických problémov. Medzi najčastejšie príčiny patrí dlhodobo pretrvávajúci konflikt, nedostatok intimity alebo dôvery medzi partnermi, nízke sebavedomie, negatívny vzťah k vlastnému telu, nerealistické očakávania, nátlak partnera požadujúceho sex častejšie, ako to vyhovuje tomu druhému, alebo nuda.
Priveľmi hektický život, veľká zodpovednosť a množstvo iných faktorov spôsobujú únavu a prispievajú k strate záujmu o sex.

Medzi problémy sexuálneho vzťahu patrí aj rozdielne libido partnerov. Kým jednému z dvojice stačí pohlavný styk raz za týždeň, ten druhý by ho chcel každý deň. Intenzita vášne vo vzťahu u niektorých ľudí postupom času mierne opadáva, čo môže toho druhého z dvojice sklamať.
Rozdielne libido je problémom, o ktorom by sa dvojica mala porozprávať a pokúsiť sa nájsť riešenie, pretože partner, ktorý sa cíti neustále tlačený k pohlavnému styku, by mohol záujem o sex stratiť úplne.

 

 

femmpassion2_sk.jpg

 

 

Liečba
Niekedy sa stáva, že dvojica tento problém nedokáže vyriešiť bez pomoci odborníka. V takom prípade je potrebné vyhľadať pomoc sexuológa. Terapia zahŕňa vyhodnotenie pocitov každého z nich a hľadanie vzájomne uspokojivého spôsobu milovania. Partnerovi s nižším libidom môže terapia pomôcť naučiť sa rozoznávať spúšťače, ktoré ho zvýšia.

Úlohou terapie je naučiť partnerov vnímať sex ako rôznorodú aktivitu a nie ako niečo, čo musí vždy prebehnúť od začiatku do konca. Menej cielená sexuálna aktivita ako milovanie môže partnerom s rozdielnym libidom pomôcť nájsť vzájomne uspokojivé riešenia.

Pre zvýšenie sexuálnej chuti sa odporuča produkt RXplus

 

banner_zeny_sekce.jpg