Choď na obsah Choď na menu
 


Feromóny  ...alebo ako pracuje ľudská chémia?

banner_muzi.jpg

      Už ste zažili ten pocit, že je vám niekto sympatický, a vy netušíte prečo? Možno za to môžu jeho, alebo jej, oči, ale je celkom možné, že za to môže chémia. Nie parfém, ktorý používa, ale niečo oveľa nenápadnejšie.

 

Dôležitú úlohu tu zohráva čuchový orgán, ktorý okrem bežných vôní registruje aj látky, ktoré sa vo vzduchu nachádzaju v nepatrnej koncentrácii. Tieto látky sa spoločne nazývajú feromóny. Cez nos pôsobia na hypotalamus, ktorý riadi také dôležité procesy v organizme ako je dýchanie, krvný tlak, telesná teplota, spánok a látková premena. Nemôžete sa teda diviť, že sa vám v blízkosti tej "pravej osoby" rozbúcha srdce a skráti dych.

        Feromóny vylučované ženským telom pôsobia, akože inak, na mužov, mužské feromóny na ženy.magnetifico_secret_woman.jpg

        Ak na vás feromóny zapôsobili natoľko, že v noci nemôžete spať, pravdepodobne ste sa zamilovali. Chodíte s hlavou v oblakoch, na všetkých sa priblblo usmievate a on (ona) je tou najúžasnejšou osobou, aká kedy kráčala po tejto zemeguli? Tak to je fenyetylamín. Spúšťa v tele množstvo chemických procesov, ktoré vedú k stavu eufórie a nekritickému zbožňovaniu partnera. Našťastie, alebo bohužiaľ, hladina fenyletylamínu po niekoľkých mesiacoch klesá a zamilovanosť sa vytráca. Dievčatá pozor, u mužov je to zvyčajne skôr ako u žien.

        Ak máte v láske šťastie, vaše telo nahradí miznúci fenyletylamín zvýšenou hladinou endorfínov. Syntetizujú sa v prednom laloku hypofýzy a majú upokojujúci účinok. Ovplyvňujú a urýchľujú proces učenia, zlepšujú pamäť a tvorivé myslenie.Majú silné analgetické účinky. Neveríte? Skúste raz, keď vás budú bolieť zuby, radšej pusu namiesto acylpyrínu.

        Endorfíny sa tvoria aj pri niektorých druhoch športu, alebo pri extrémnom sústredení sa na nejakú činnosť. Pri zvýšených dávkach dochádza k návykovosti organizmu a vy sa stanete závislí na láske, ani nezbadáte ako.

        Ak šťastie v láske nemáte, s najväčšou pravdepodobnosťou na vás príde poriadna depresia. Klesne hladina serotonínu (5-hydroxytryptamín) a jediné čo vám pomáha, je napchávať sa sladkosťami. Je to naozaj účinné, serotonín stúpa a spolu s ním aj vrstva vášho podkožného tuku. Najviac serotonínu máte popoludní a najmenej o polnoci, keď sa mení na melatonín - hormón spánku.

        Keďže nič netrvá večne, aj vaša depresia sa časom pominie a celý kolotoč môže začať odznova. A opäť ho bude sprevádzať búrenie hormónov. Dopamín aktivuje sexuálne správanie, norepinefrín ( noradrenalín ) stimuluje vylučovanie adrenalínu, ktorý spôsobí už spomínané búšenie srdca a za všetkým tým stoja mužské a ženské pohlavné hormóny, ktoré ľudstvo rozdelili na mužov a ženy.

 

feromony.jpg

        Mužský pohlavný hormón je testosterón, produkujú ho semenníky a jeho hlavnou funkciou je vývin primárnych i sekundárnych mužských pohlavných znakov. Čoho? No proste toho, čo robí muža chlapom. Teda nielen to, že mu narastú fúzy a zhrubne hlas, ale aj to, že má chuť dobýjať a dobíjať. Malé množstvo testosterónu majú aj ženy. Ak je jeho hladina zvýšená, môže vyvolať nadmerné ochlpenie, čo však v dnešnej dobe epilácie nie je problém.

        Ženské telo produkuje pohlavných hormónov viac. Vo vaječníkoch sa vytvárajú steroidné hormóny estrogény - estradiol, estrón a estriol. Majú na svedomí to, že žena vyzerá a aj myslí inak (nie menej ! ) ako muž. Ich hladina veľmi silne ovplyvňuje náladu. Každé odchýlenie od normálu, hlavne však nadbytok, vyvoláva depresie.

        Aj progesterón je steroid a vplýva na prípravu maternice na tehotenstvo.

        Prolaktín - proteínový hormón - zase vyvoláva tvorbu mlieka, znižuje hladinu dopamínu a bráni uhniezdeniu vajíčka v maternici, čím znižuje pravdepodobnosť otehotnenia. Nedajte sa oklamať, len znižuje. Stres môže zapríčiniť zvýšenú tvorbu prolaktínu, preto sa všetkým, ktorí usilujú o potomka, doporučuje kľud a pohoda.

        Je toho na vás veľa? A to ešte nie je všetko. Ale načo sa tým vlastne zaoberať, keď aj bez týchto vedomostí sa vám budú podlamovať kolená, keď okolo prejde ON(A).

 

zdroj: Bio - Eko - Chem

menopauza.jpg