Choď na obsah Choď na menu
 


Prostata

Čo je prostata a čo robí?

Prostata je žľaza mužského pohlavného systému. Nachádza sa pred konečníkom tesne pod močovým mechúrom (orgánom, ktorý uskladňuje moč). Prostata je približne rovnakej veľkosti a tvaru ako gaštan. Prostata sa rozprestiera okolo močovej trubice, ktorá odvádza moč von z močového mechúra.

Hlavnou funkciou prostaty je tvorba výlučkov - tekutiny pre ejakulát. Spomenutá tekutina tvorí prostredie, v ktorom majú spermie najlepšiu pohyblivosť - pre oplodnenie vajíčka. Tesne pred mužským orgazmom sa vytlačí kontrakciou svalov ejakulát z prostaty do močovej rúry. Spermie, ktoré sa tvoria v semenníkoch, sú tiež počas orgazmu vytlačené do uretry.

 

Obrázok

Zväčšenie prostaty je zapríčinené zvýšenou produkciou dihydrotestosterónu, ktorý sa tvorí vo zvýšenom množstve v prostate u starších mužov a stimuluje rast buniek prostaty, čo zapríčiňuje jej zväčšenie

 

Bylinky udržiavajúce prostatu zdravú a v dobrej kondícií

Serenola plazivá - Saw pallmeto

Vŕbovka

Maca

Tribulus Terrestris

ďalšie látky: zinok

 

Všetky tieto bylinky a látky obsahuje produkt ANDRIMAX

kapsle-na-zvatsenie-penisu.jpg

Čo je benígna hyperplázia prostaty (BPH)?

BPH je zväčšenie prostaty, ktoré často postihuje mužov nad 60 rokov. BPH najprv postihuje vnútornú časť prostaty. Zväčšenie môže vyústiť do postupného stláčania močovej rúry (uretry), čo spôsobuje ťažkosti s močením.

Obrázok

   

Aké sú príznaky BPH?

Veľa mužov nemusí pociťovať žiadne príznaky. Najbežnejším príznakom sú však ťažkosti pri močení a môžu zahŕňať:

·                                 slabý prúd moču,

·                                 pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra,

·                                 ťažkosti so začiatkom močenia,

·                                 časté močenie,

·                                 naliehavosť (ťažkosti s odkladom močenia),

·                                 časté prebúdzanie sa v noci z dôvodu nutkania na močenie,

·                                 prerušovaný prúd moču (zastaví sa a opäť sa spustí).

Zväčšená prostata stláča uretru, a ak močový mechúr nedokáže vytlačiť moč von do zúženej uretry, môžu sa vyvinúť infekcie močového traktu. Ak sa tak stane, môžu sa objaviť pocity pálenia alebo bolesti počas močenia. Blokáda spôsobená BPH môže viesť k opakovaným infekciám močového traktu, k náhlej neschopnosti močiť alebo k postupnému poškodeniu močového mechúra či obličiek.

andrimax-2_sk.jpg


 

 

 

 

 

 

Ako sa BPH diagnostikuje?

Najdôležitejším faktorom pri diagnostike BPH sú vaše zdravotné ťažkosti. Váš lekár vás požiada, aby ste opísali do detailu všetky príznaky, ktoré pociťujete pri močení.
Ďalšia diagnostika pozostáva z rektálneho vyšetrenia. Keďže prostata leží pred konečníkom, váš lekár vám urobí rektálne vyšetrenie tak, že vsunie navlhčený prst v rukaviciach do konečníka. Bude tak cítiť prostatu a usúdi, či je zväčšená, či sú v nej hrudky alebo iné abnormality. Rektálne vyšetrenie môže spôsobovať nepríjemný pocit, ale nie závažnú bolesť.
U pacientov s BPH je väčšinou zväčšená len vnútorná časť prostaty, takže niekedy rektálne vyšetrenie nemusí odhaliť BPH - a to dokonca ani u mužov s príznakmi.
Rektálne vyšetrenie môže odhaliť nielen BPH, ale aj rakovinu prostaty. Práve preto sa odporúča každoročné vyšetrenie prostaty u mužov nad 50 rokov alebo u mužov nad 40 rokov s rizikovými faktormi ako napríklad výskyt daného ochorenia v rodine. Okamžité vyšetrenie sa odporúča mužom, ktorí pociťujú akékoľvek dlhodobé príznaky.

Koho sa najčastejšie vyskytuje BPH?

Zväčšená prostata je bežná u mužov nad 60 rokov. Pravdepodobnosť vzniku BPH sa zvyšuje s vekom a 80 % mužov nad 80 rokov má zväčšenú prostatu, hoci len 40 - 50 % týchto mužov má príznaky BPH.

Vedie BPH k vzniku rakoviny?

Nie, BPH nie je rakovina a nemôže viesť k vzniku rakoviny, aj keď obe ochorenia môžu existovať súčasne. Skoré štádiá rakoviny prostaty nespôsobujú žiadne príznaky, preto sa veľmi odporúčajú každoročné telesné vyšetrenia a PSA testy.

Ako ovplyvní BPH sexuálny život?

BPH obvykle neovplyvňuje sexuálny život. Hoci, ak sú príznaky týkajúce sa močenia zahanbujúce, môžu mužskej sexuálnej aktivite stáť v ceste.

Ako ovplyvňuje BPH močenie?

Uretra (trubica, ktorá odvádza moč von z močového mechúra) prechádza prostatou. Ak je prostata zväčšená, môže stláčať aj močovú rúru, čím sťažuje prechod moču. Môže to spôsobiť ťažkosti pri močení alebo iné problémy týkajúce sa močenia, ako napríklad infekcie močového traktu - cystitídy.


Kedy sa má BPH liečiť?

Zväčšená prostata nie je dostatočným dôvodom na uvažovanie o liečbe. Vy a váš lekár sa môžete rozhodnúť, že počkáte, pričom sa necháte pravidelne vyšetrovať, aby ste zistili aktuálny stav vašej prostaty. Ak vás však príznaky spôsobené BPH príliš obťažujú, alebo závažne ovplyvňujú močový trakt, lekár vám odporučí vhodnú liečbu.

Ako sa BPH lieči?

Pri liečbe BPH sa používajú aj lieky - Alfa-blokátory. Sú to lieky, ktoré uvoľňujú svalové tkanivo prostaty v snahe uvoľniť blokádu uretry.
Štandardným postupom pri liečbe BPH je chirurgická operácia. Najbežnejšou procedúrou je transuretrálna resekcia prostaty (TURP), počas ktorej sa odstráni vnútorná časť prostaty. Cieľom je znížiť tlak na uretru, ktorú prostata stláča, čím sa uľahčí močenie. Počas TURP sa zavedie do uretry tenký nástroj. Na konci tohto nástroja je resetoskop, ktorý sa používa na odstránenie vnútornej časti prostaty. Nie je potrebný otvorený chirurgický zákrok.
Ďalšou procedúrou je transuretrálna incízia prostaty (TUIP), počas ktorej sa nástroj posúva uretrou s cieľom narezať prostatu namiesto odstránenia tkaniva prostaty. Touto cestou umožní znížiť tlak na uretru.
Ak je prostata príliš veľká, je možné realizovať prostatektómiu. V tomto prípade sa robí rez kožou v dolnej časti brucha. Chirurgovi to umožní odstrániť prostatu.
Operácia môže zmierniť príznaky BPH u väčšiny pacientov, ale nemusí pomôcť každému. Oslabený močový mechúr môže naďalej spôsobovať problémy s močením, a to aj po chirurgickom zásahu. 

Aké sú vedľajšie účinky liečby BPH?

Nežiaducim následkom operácie môže byť retrográdna ejakulácia (ejakulácia semena späť do močového mechúra namiesto ejakulácie do uretry). Ak k tomu príde, muž nebude schopný splodiť deti prirodzenou cestou. V súčasnosti však už existuje pomoc aj pre týchto pacientov.
Hoci malé percento mužov sa po operácii môže stať impotentnými, operácia obvykle neovplyvňuje mužský sexuálny život.
Príležitostne môže operácia viesť aj k zhoršeniu príznakov alebo k inkontinencii (strata kontroly nad močením). Je to však veľmi zriedkavý jav.

Ovplyvní BPH môj život?

Je veľa mužov s BPH, ktorí nepociťujú žiadne príznaky. Ak sa však objavia príznaky, ktoré vás obťažujú, navštívte lekára. Je niekoľko spôsobov, ako liečiť BPH alebo iné problémy týkajúce sa močenia, ktoré vás môžu trápiť.

MACA napomáha predchádzať problémom s prostatou. 

 

 

Transuretálna resekcia prostaty TURP

 

 

Efektívnosť saw palmetto extraktu pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (BHP)

Tím amerických lekárov (Wilt, Ishani, Stark, MacDonald, Lau a Mulrow) systematicky spracoval a vyhodnotil výsledky 18-tich klinických štúdií so saw palmetto extraktom, ktoré boli vykonané do roku 1997. Cieľom ich analýzy bolo jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť zistenia o liečebných účinkoch saw palmetto extraktu u pacientov s nenádorovým zväčšením prostaty. Skúmané klinické štúdie trvali od 4 do 48 týždňov a zúčastnilo sa ich takmer 3.000 pacientov, vo veku od 40 do 88 rokov, s mierne pokročilými symptómami benígnej hyperplázie prostaty. Vo väčšine štúdií sa pacientom podával saw palmetto extrakt v dennej dávke 320mg (2-krát za deň po 160mg).

V porovnaní so skupinami pacientov užívajúcich placebo, pacienti v skupinách, ktorým bol podávaný saw palmetto extrakt zaznamenali veľmi pozitívne výsledky. Konkrétne, symptómy obštrukcie výtoku močového mechúra sa v priemere zlepšili o 28%, časté močenie v noci o 25%, stredný prietok moču o 24%, priemerný prietok moču o 28% a objem zbytkového moču v mechúri po vymočení sa znížil až o 43%.

Na základe výsledkov štúdií lekári ďalej potvrdili, že saw palmetto extrakt vyvolal v tele pacientov so zväčšenou prostatou podobné pozitívne reakcie ako aktívna látka finasterid. Pacienti pri saw palmetto extrakte však nezaznamenali žiadne negatívne účinky na mechanizmus erekcie, čo je pri finasteride bežným sprievodným javom.

V závere svojej štúdie americkí lekári potvrdili, že saw palmetto extrakt skutočne je efektívnym liečebným prostriedkom pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (nerakovinového zväčšenia prostaty) u mužov s miernymi a mierne pokročilými symptómami zväčšenia prostaty.

SAW Palmetto je sučasťou komplexného produktu Andrimax 120 kapsúl

 citované: www.pfizer.sk  

produkty-pre-muzov.jpg